Euroklíč - kouzelný klíček pro handicapované
Euroklíč znamená dobrou zprávu pro lidi s omezenou schopností pohybu a orientace
Tisíce maličkostí denně komplikuje život lidem s omezenou schopností pohybu a orientace. Jednou z nejdůležitějších je i přístupnost hygienických zařízení ve veřejných budovách. Známý herec Jan Potměšil, po autonehodě upoutaný na vozík, by mohl vyprávět. Ale teď má v ruce kouzelný klíček - euroklíč. A protože je patronem projektu Euroklíč, zajel si vlakem do Strančic, aby kouzelný klíček vyzkoušel.
Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl s euroklíčemPři této cestě z Prahy - Libně do Středních Čech prezentovaly České dráhy a Správa železniční dopravní cesty celý mezinárodní projekt, který vytváří přátelské prostředí i pro ty, jimž osud zatím příliš nepřál. Mezi hosty a pasažéry vlaku podporující projekt Euroklíč patřili vedle Petra Bendla a Jana Potměšila také Václav Krása z Národní rady zdravotně postižených, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková a generální ředitelé Českých drah a Správy železniční dopravní cesty Petr Žaluda a Jan Komárek.
Problémy handicapovaných si totiž dobře uvědomuje hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, iniciátor projektu Euroklíč. A proto začal Krajský úřad Středočeského kraje jako první vybavovat toalety ve své budově speciálními zámky, do nichž se s jediným kouzelným klíčkem handicapovaní bez obtíží dostanou. Takovými univerzální zámky jsou už v mnoha zemích Evropy vybaveny nejrůznější instituce od benzínových pump po galerie a muzea. Pro postižené je to obrovská úleva, že se mohou bez stresu dostat tam, kam potřebují.
Zámkovými vložkami pro euroklíče je dnes vybaveno v budově středočeského krajského úřadu už všech sedm toalet pro postižené. Brzy poté následovalo instalování dalších zámkových vložek ve školách, v kulturních zařízeních a v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav. Jen za loňský rok si může Středočeský kraj připsat k dobru 47 instalovaných eurozámků ve 43 institucích napříč regionem. „V celé republice jich je zatím kolem stovky, takže v samotných Středních Čechách jich je polovina," může se pochlubit Petr Bendl.
Petr Bendl s Janem PotměšilemStředočeši iniciují šíření eurozámků ještě dál. Do projektu vstoupily i České dráhy. Ve Strančicích se již otevřelo první nádraží vybavené eurotoaletou, kde si právě Jan Potměšil univerzální klíček vyzkoušel po jízdě vlakem vhodným pro přepravu handicapovaných: „Najednou jsme jeli vlakem, kde funguje elektronická plošina a bezbariérové toalety, kde je ve vagonu přebudovaného z poštovního vozu dost místa pro vozík. A ve Strančicích nás čekalo nádraží bez bariér a přístupná toaleta na euroklíč," s potěšením konstatuje oblíbený a optimistický herec Jan Potměšil. „Mám velikou radost, že se idea euroklíče naplňuje, že se už udělal první krok a nejde jen o slova," doplňuje.
V ostatních částech republiky však takové štěstí lidé s omezenými schopnostmi pohybu nemají. Proto Petr Bendl hodlá oslovit také hejtmany ostatních krajů, aby se rovněž k akci Euroklíč připojili. Jan Potměšil dodává: „Považuji projekt za důležitý, protože je to rozšíření osobní svobody každého z nás a zároveň dobrá zpráva o úrovni a kultivaci celé společnosti."
foto 2media.cz