Livia Klausová pokřtila knihu o zámku Lány
Manželka prezidenta republiky Livia Klausová se ve čtvrtek 27. září 2007 v pražském Paláci knih Luxor na Václavském náměstí zúčastnila autogramiády knihy Zámek Lány, 600 let historie.
Lány jsou z jedním z mála zámků, kterým byla donedávna věnována velmi malá pozornost, a proto je knih o zámku v Lánech velmi málo. Skutečnost, že jsou od roku 1921 rezidencí českých prezidentů, je svým způsobem tak trochu izoluje a staví stranou turistického zájmu.
Nyní ale vychází jedna z nejrozsáhlejších publikací, velmi podrobně popisující historii zámku Lány od samých počátků do současnosti. Mimo jiné obsahuje archivní fotografie, které jsou k vidění vůbec poprvé. Zámecká zahrada, interiéry nebo nejrůznější významná setkání jsou přiblížena na 260 archivních i současných fotografiích, mapkách a ilustracích.
V současné době je zámek Lány v užívání současného prezidenta Václava Klause a jeho manželky, proto knihu Zámek Lány, 600 let historie nemohl vyslat do světa nikdo povolanější, než první dáma České republiky, paní Livia Klausová, společně s autorkou knihy, Janou Croÿ.
A jak vlastně kniha Lány 600 let historie vznikla? Autorka knihy Jana Croÿ psala před čtyřmi lety článek o zámku Lány pro časopis Dolce Vita. Mimo jiné ji zajímaly také zámecké interiéry, a tak požádala v prezidentské kanceláři o povolení k návštěvě zámeckých komnat, kterému bylo vyhověno. V zámku se setkala s prezidentským párem a na podnět paní Livie Klausové začala psát knihu o Lánech. K dispozici jí bylo obrovské množství archiválií, Jana Croÿ čerpala z Archivu Pražského hradu, místních kronik i pamětníků. Výsledkem její trpělivé práce je výpravná a velmi poutává, česko-anglicky psaná kniha, provázející čtenáře historií zámku v Lánech, jeho vývojem i současností.
I v takové obrovské rezidenci, s nadsázkou se dá říci 61+1, má paní Livia svoje oblíbená místa. Jedním z nich je knihovna v 1. patře zámku, kde se schází na kafíčko s manželem, prezidentem Václavem Klausem, a druhým je její pokoj, původně určený arcivévodkyni Štěpánce belgické, kde se nachází postel s nebesy a bílý nábytek s modrou linkou. Tento nábytek našla paní Livia odložený v pytlích, a protože se jí líbil, nechala ho zrekonstruovat, aby mohl zdobit její pokoj.
Zámek Lány patřil nejrůznějším šlechtickým rodům, až byl nakonec ve 20. letech 20. století od Fürstenberků koupen Československým státem pro reprezentační účely prezidenta. Následně byly Lány přestavěny architektem Josipem Plečnikem na letní sídlo prezidentů republiky, které si pro nádherné okolí křivoklátských lesů velmi oblíbil první prezident československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Ten považoval Lány za svůj domov, proto se po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 do Lán se svojí rodinou přestěhoval natrvalo a pro místo svého posledního odpočinku zvolil lánský hřbitov. Po smrti T.G.Masaryka byl lánský zámek využíván sporadicky, jen v době druhé světové války zde bydlel prezident dr. Emil Hácha. Až po Sametové revoluci opět zájem o Lány vzrostl, tehdejší prezident České republiky Václav Havel začal navštěvovat Lány pravidelně. Zámek Lány se od roku 1921 stal rezidencí celkem 10 prezidentů, posledním z nich je v současné době Václav Klaus s manželkou Livií.
Paní Klausová knize Zámek Lány, 600 let historie popřála, aby šla hrdě do světa a měla hodně čtenářů, což se určitě vydaří, protože veřejnosti je přístupný pouze zámecký park a návštěva interiérů zámku Lány je umožněna pouze při významných příležitostech. A kdo nás by si nechal ujít možnost trochu nakouknout do soukromí prezidentské rodiny?